ÖVRIGT / Smycken / Ring 9333234
*
nr 933 3234
Ring
Silver / stålgranater & karneol
Utrop:
400 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
söndag 21 december 2014
kl 20:33:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/12 10:09:08
1
100 kr
21/12 18:07:06
2
150 kr
21/12 20:28:28
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & karneol ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7174 Ring
18k guld, med pärla & briljanter, 1908. Vikt: 2,9 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:26
*
Ring
nr 933 3234
Ring
Silver / stålgranater & karneol
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
söndag 21 december 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/12 10:09:08 | 1 | 100 kr |
21/12 18:07:06 | 2 | 150 kr |
21/12 20:28:28 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: markasiter & karneol ring silver smycken vintage ädelmetall
-
7174 Ring
18k guld, med pärla & briljanter, 1908. Vikt: 2,9 ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
20 maj kl 20:26